http://www.lilie.ecom.com.pl/

 

Pielęgnacja i sadzenie lilii wodnych:

 

 

Po otrzymaniu przesyłki rośliny należy jak najprędzej zamoczyć w wodzie.

 


Sadzenie:

Wszystkie czynności związane z sadzeniem lilii wodnych najlepiej wykonywać w cieniu, aby liście nie obsychały.


Kłącza lilii należy posadzić bezpośrednio na dno sadzawki, do doniczek lub ażurowych koszy.

Średnica pojemników powinna wynosić minimum 30 cm. W małych pojemnikach rośliny osiągają mniejsze rozmiary i rosną wolniej.


Ziemia dla lilii wodnych nie powinna być zbyt żyzna, gdyż może to powodować silniejszy rozwój glonów w wodzie.

Najlepsza jest ziemia gliniasta lub mieszanka ziemi gliniastej, torfu i piasku w stosunku 1:1:1.

Korona posadzonej rośliny powinna znajdować się tuż nad powierzchnią ziemi. Pojemnik obciążyć żwirem lub kamieniami, aby liście nie wypychały rośliny na powierzchnię wody.

Rośliny sadzone bezpośrednio do gruntu również wymagają obciążenia do czasu zakorzenienia się w gruncie. Pod pojemniki można podłożyć cegły itp., aby liście znalazły się ponad wodą, a w miarę wyciągania się liści podkładki usunąć.

 

Lilie wymagają stanowisk słonecznych, w półcieniu słabo kwitną.

Powinny być sadzone w zbiornikach o głębokości 80-150 cm, w przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z przezimowaniem.

 

 

Pielęgnacja:

Na bieżąco usuwamy obumarłe liście, aby nie zanieczyszczały wody. Przerośnięte rośliny (co 3-5 lat) mają mało kwiatów a dużo liści. Liście nie układają się na wodzie, lecz sterczą ściśnięte w powietrzu a kłącze wyrasta wysoko ponad pojemnik - przerzedzamy dzieląc kłącze. Czynność tą najlepiej wykonywać od kwietnia do czerwca.
Dobrze znoszą dzielenie, szybko się rozrastają i kwitną w tym samym roku.

 


Zimowanie:

W głębokich zbiornikach rośliny pozostawiamy na zimę w wodzie. Po utworzeniu się pokrywy lodowej spuszczamy trochę wody, powstała warstwa powietrza będzie izolowała głębszą część zbiornika.

Jeżeli zbiornik jest zbyt płytki, koniecznym jest wyjęcie roślin i przechowywanie ich w wilgotnym torfie w pomieszczeniu o temperaturze powyżej zera do 5oC (w ciepłym pomieszczeniu rośliny wypuszczą pędy i zwiędną).


Innym sposobem jest całkowite spuszczenie wody ze zbiornika, okrycie roślin warstwą liści (ok. 30 cm) i przykrycie zbiornika np. deskami.


 

wersja do druku